BnO

BnO – Biegi na Orientację

Bieg na Orientację (ang. Orienteering) cieszy się największą popularnością wśród wszystkich dyscyplin, uprawianych w ramach orientacji sportowej. Pierwszy cywilny Bieg na Orientację odbył się w 1897 roku w Szwecji. Od tego czasu, sport ten bardzo szybko zyskał na popularności, najpierw w Skandynawii, w Kanadzie a następnie na całym świecie. Pomimo bardzo dużej liczby zawodników, którzy uprawiają biegi na orientację, oraz wielu prób podejmowanych przez międzynarodową organizację zrzeszającą biegaczy na orientację – IOF (International Orienteering Federation – https://orienteering.org/), BnO nie udało się włączyć do oficjalnych dyscyplin olimpijskich.

Zawodnicy na starcie otrzymują mapy z oznaczonymi punktami kontrolnymi. Zadaniem zawodnika jest odnalezienie w terenie wszystkich punktów kontrolnych. Punkty kontrolne w terenie, oznaczone są za pomocą biało-pomarańczowych lampionów. W najprostszym wariancie, potwierdzenie odnalezienia punktu kontrolnego odbywa się poprzez odciśnięcie perforatora w odpowiedniej kratce papierowej karty startowej zawodnika. Obecnie, coraz częściej wykorzystywane jest potwierdzanie elektroniczne, za pomocą chipów SPORTIdent. Do Biegów na Orientację, wykorzystywane są specjalistyczne mapy w skali 1:4000, 1:5000, 1:10000 i 1:15000, wykonane według międzynarodowego standardu ISOM2017.   Kolorystyka wykorzystywana na mapach do BnO jest zupełnie inna niż dla standardowych map topograficznych. Przykładowo, kolor biały oznacza las o dobrej przebieżności, kolor jasnozielony oznacza las o utrudnionej przebieżności, ciemnozielony oznacza gąszcz a żółty jest wykorzystywany do oznaczenia terenu otwartego. Przykładowa mapa do biegów na orientację, wygląda następująco:

 

Na mapach do BnO, umieszczone są dodatkowe tabelki, które za pomocą międzynarodowych piktogramów, opisują dokładną lokalizację punktu kontrolnego. Opis piktogramów wykorzystywanych podczas biegów na orientację, jest dostępny na stronie IOF.

Polską organizacją zrzeszającą kluby, które uprawiają orientację sportową, jest PZOS – Polski Związek Orientacji Sportowej: http://www.orienteering.org.pl/  Na stronie PZOS, można znaleźć wszystkie przepisy, które regulują zasady organizacji zawodów z orientacji sportowej.

W Polsce, Biegi na Orientację są bardzo popularną dyscypliną sportu.

W ramach PZOS, zrzeszonych jest ponad 100 klubów sportowych – w tym nasz klub InO JURA.

Oprócz oficjalnych klubów, istnieje wiele nieformalnych grup lokalnych, które na swoim terenie aktywnie uprawiają Biegi na Orientację.